

lelkes természetjárók
A képekre kattintás az adott weboldalra vezet
A turistautak.hu térképét használjuk, hazai túráink útvonalainak megtervezéséhez. A GPS-re feltöltött térkép nagy hasznunkra van akkor is, ha hirtelen változtatunk az eredeti terven. A térképen szerepelnek, a túrajelzés nélküli ösvények is. Tervezésnél, mi a GarminMapSource programba töltjük be a térképet, és annak segítségével jelöljük ki az útvonalat, de ennek utódja, és ingyenes változata a GarminBaseCamp, lejjeb megadom az elérhetőségét
A GPS Visualiser programot én arra használom, hogy a saját, már rögzített GPS nyomvonalunkból, egy olyan térképet készítek, amelyre jegyzetelek. Sokféle nézet közül lehet választani, más típusban néz ki jól egy városi séta, és másban egy természetjárás. Valamint, ha egy külföldön rögzített nyomvonalat szeretnék megnézni, amelyhez nincs megfelelő térképem, szintén ebben programban nyitom meg, és máris látom, hol készült a felvétel. 2018 ősze óta a Google térképek csak API kóddal használhatók, az OSM topo térképeket ajánlom helyette.
A merretekerjek.hu oldal nagy hasznomra van, ha kerékpározás szempontjából, ismeretlen terepre készülünk. Segítségével meg tudom nézni, hogy merre vezetnek kijelölt bringautak, vagy a tekeréshez egyéb javasolt útvonalak. Az egész országot lefedi, és nem csak városi hanem a terepen kijelölt utak is szerepelnek rajta. Amikor ezt írom, az országunkon kívül használható még Ausztria, Szlovákia, Románia, Szerbia, Horvátország, és Szlovénia két keréken való bejárásának megtervezésére is. Az útvonalról több szempontból is információt ad, kis hibája, hogy a szintemelkedést jóval többnek írja, mint a valóságos. Én szeretem a részletesebb tervezést, de a program akkor is "nyomvonalként" menti el ha csak a kezdő és végpontot adja meg az ember, de pár közbülső pont beszúrásával már lehet befolyásolni, hogy merre vigye az utat.
Ha a fenti oldal nem működik, a BRouter.de tervezőt ajánlom helyette, hasonlóan működik, talán még egyszerűbb is egy kicsit kezelni. A kerékpárutak, kerékpársávok igen, az ajánlott bringás útvonalak nincsenek külön jelölve rajta. Sajnos az utak jelzése nem olyan részletes mint a magyar változaton, egyforma a színe a kerékpárútnak és a kerékpársávnak, bár elegendő nagyításnál abból lehet következtetni arra, hogy csak sáv, hogy ráteszi a közút közepére a csíkot. A nemzetközi és a jelentősebb országos bringás útvonalak nagyobb figyelmet kaptak, de belenagyítva előjönnek a helyi tekerések lehetőségei is a fentebb említett korlátokkal. Az erdei jelölt utak csak részben szerepelnek ezen a térképen. Ami előnye lehet, hogy egész Európát lefedi, sőt még más földrészeken is használható, valamint sokkal egyszerűbb lementeni a megszerkesztett útvonalat. Még egy lényeges dolog, be lehet tölteni szerkesztett útvonalakat és rögzített nyomvonalakat is.
A GPSies oldalát sajnos 2020 januárjában megszüntették, bekebelezte az AllTrails, most ez az oldal jön be a képre kattintva, amelyet emlékül itt hagyok.
A GPSiesről a következőt írtam, és valószínű, hogy ugyanezt tudja az új oldal is: Nagyon jó ötleteket lehet szemezgetni, vagy egy tervezett, de nem ismert útvonalról információkhoz jutni. Volt már olyan, hogy külföldön, idegen terepen néztük ki a célt, és innen töltöttünk le nyomvonalat, amelyet követtünk. Számos feltöltés található hazánk területéről is.
2019 márciusában én is ide töltöttem fel a még gpx fájlként megtalált nyomvonalainkat, és fogom tenni, az ezután rögzítettekkel is.
Idáig tartott a korábbi szöveg, még hozzátenném, hogy a kerékpártúráknál hihetetlenül nagy az eltérés a szintemelkedés értékében, a fotóknál szereplő jegyzetes térképen feltüntetett adat áll közelebb a valósághoz.
Külön profilon vannak a gyalog és bringatúráink.
Európát behálózza az EuroVelo úthálózat, amely a hosszútávú kerékpáros túrázóknak nyújt lehetőségeket.
Az utak burkolata, minősége, igen változatos, általában már meglévő utak kitáblázása teszi egybefüggő útvonallá, illetve egy adott számozású út mehet több nyomvonalon is, és lehetnek közös szakaszai a különböző számozású útvonalaknak.
Még fejlesztés alatt áll az egész rendszer, az EuroVelo weboldalán részletes információk állnak rendelkezésre egy-egy szakasz aktuális állapotáról. Az oldal angol nyelvű, de nyelvismeret nélkül is könnyen használható.
A Kerékpár oldalamon összefoglaltam a saját tapasztalatainkat.
Az OpenStreetMap oldalán, a Föld szinte összes országáról részletes térkép található. Külföldön mi ezeket a térképeket használjuk, nem direkt túrázáshoz fejlesztették, de még az erdei ösvényeket is jelzi. Az Androidos alkalmazásban, nincsen benne a szintvonal jelölése, de külön megvásárolható, mi évekig nélküle is kitűnően tájékozódtunk.
Az OsmAnd az OpenStreetMap telefonra való változata, internetkapcsolat nélkül használható. Nagyon hasznos, mert nem csak a térképet, hanem a saját helyzetet is megjeleníti, és követi a mozgást. Mivel a túrajelzés nélküli erdei ösvényeket is mutatja, ha bizonytalan az ember egy kereszteződésben, kirándulás közben is hasznos lehet, de akár arra is jó, ha egy kicsit elveszik a városi utcákban, csak az a lényeg, hogy a telefon működjön.
A Garmin BaseCamp egy ingyenesen letölthető térképkezelő, és útvonal tervező program. A felső képre kattintás, a program letöltésének helyére visz. Én a fizetős, régebbi változatát használom, a Map Source-ot, egyik GPS-hez kaptuk ajándékba, de lényegében ugyanazt tudja. Sokféle térképet tud kezelni, csak le kell hozzá tölteni a kedvencet, vagy a szükségest.
Ezen a kempingkereső oldalon több mint 23.000 kemping található Európa országaiban.
Én a térkép szerinti keresést szeretem a legjobban, de lehetséges a szöveges lista segítségével is. Mindkét módon el lehet jutni a kiválasztott kemping részletes oldalára. Azt kempingje válogatja, hogy ott milyen adatok állnak rendelkezésre.
Az összehasonlító ár, amely tartalmazza az idegenforgalmi adót is, a következő igénybevételre vonatkozik: lakókocsi+autó+áram+2 felnőtt / éjszaka
A Javawa egy olyan oldal, ahol szinte minden szerepel, amit csak egy GPS által rögzített nyomvonallal meg lehet tenni, illetve nagyon sok okosságot tartalmaz a GPS-ekhez, gpx nyomvonalakhoz kapcsolódóan. András innen töltött le egy olyan programot, ami jelentősen meggyorsította a műholdak megtalálását a egy régebbi GPS-e bekapcsolásakor.
Be lehet tölteni a saját fájlodat, (ha nem nagyobb 2 Mb-nál), és megnézni, hogyan alakulnak a végeredmények, ha változtatod az automatikus szüneteltetés határértékét, tehát kivonod az állási időben mért értékeket. Szerintem akkor a legreálisabb az eredmény, ha a gyalogtúráknál a Treshold speed értékét így állítod: 1 km/h ; kerékpározásnál pedig: 2 km/h